Är ditt barn intresserad av att testa innebandy i Röbäcks IF? Funderar du som förälder vad det innebär för dig och ditt barn? Röbäcks IF är en förening som drivs framförallt av ideella krafter. D v s inget föräldraengagemang – ingen föreningen. Därför behövs även du som förälder på ett eller annat sätt för att det ska finnas en förening för ditt barn att träna i.
Träningar
De tre första träningarna tas hand om av föräldartränare i ett äldre lag (ny årgång varje år). Efter det är det tänkt att föräldrarna själva ska ta över. Man behöver inte ha någon utbildning och man behöver inte ha spelat innebandy för att kunna vara tränare. De första två säsongerna handlar det mycket om att bli vän med klubba och boll och att få leka och röra på sig. På landslaget.se och Svensk innebandy finns många tips på övningar i olika nivåer (grön är den yngsta).
Registerutdrag
I enlighet med Riksidrottsförbundets bestämmelser ska alla tränare/ledare som har kontakt med barnen vartannat år visa upp ett registerutdrag. Detta beställer man via polisens hemsida. Välj "Annan verksamhet än skola och barnomsorg".
Skicka digital kopia till: registerutdrag.rif@gmail.com
Utbildning
Röbäcks IF strävar efter att ha utbildade ledare och försöker i största mån stå för grundutbildning för alla tränare. Aktuella utbildningar hittar du här.
Material
Bollar och västar som kan behövas för att genomföra träningar står föreningen för. Klubba och glasögon står man själv för. Vi har ett samarbete med Team Sportia och som medlem i Röbäcks IF har du 15 % på allt. När det är dags för seriespel (säsong 3) står föreningen för matchtröjor, och även tränarkläder.
Sportadmin
Sportadmin är vårt medlemssystem. Det kan tränarna kommunicera med alla föräldrar om träningar och annat. Året barnen fyller sju är det extra viktigt att börja använda Sportadmin för att registrera närvaro på träningarna då detta används för att söka aktivitetsstöd – som i sin tur finansierar hallhyror och material. De tre första träningarna är prova-på. Sen behöver man lösa medlemskap i föreningen (och då registrera sig i Sportadmin).
Första åren är allt som behövs engagerade och närvarande vuxna som kan hålla i träningarna. Ju äldre barnen blir så tillkommer även andra arbetsuppgifter. Så ett tips är att redan från början ge alla föräldrar en tillhörighet i en arbetsgrupp.